U studenom 2019 godine izašla je još jedna knjiga o jednom od najvećih problema današnjice, anksioznosti i napadima panike. Ono što ovu knjigu razlikuje od ostalih je što je pisana iz vlastitog iskustva autorice koja kroz svoju osobnu priču, stasajući kroz borbu s paničnim poremećajem, postaje terapeut koji sada pomaže drugima da izađu iz pakla anksioznosti, panike i straha.
Helena Šunjić, rođena 1977 u Zagrebu, integrativna terapeutkinja koja je svoje zvanje stekla na četverogodišnjem studiju tjelesno orijentirane psihoterapije, a kasnije na dvogodišnjem postdiplomskom studiju ovom je knjigom objedinila vlastitu životnu priču i iskustvo odrastanje i sazrijevanja kroz napade panike, agorafobiju i anksiozni poremećaj te svoje iskustvo iz prakse koju uspješno vodi već 7 godina. S pomalo šaljivim naslovom Nepodnošljiva lakoća strahovanja inspiriranim poznatim Kunderinim djelom, Helena čitateljima šalje poruku da je moguće doći na mjesto iz kojega je sve svoje strahove vrlo lako nositi i držati. Tako da nas kroz građenje kapaciteta da osjetimo i našeg odraslog Ja na neki način možemo držati i podržati sve ono što u nama postoji.
Da naš strah nema nas, već mi imamo njega. I da kroz rad na sebi, kako u psihoterapijskom smislu. tako i u svakom drugom možemo na neki način postati podržavajući roditelj samom sebi.
U prvom dijelu knjige možemo vidjeti kako se, kroz vlastite procese na pragu odraslosti, mijenja život jedne mlade djevojke i kako kroz vlastito iskustvo susreta s paničnim poremećajem i jakom anksioznosti prolazi sve uspone i padove, te se tražeći izlaz susreće s mnogim usponima i padovima na svom putu nikada ne odustajući od vlastite namjere da pobijedi samu sebe i svoje strahove. Što na kraju i uspijeva. Što daje dodatnu inspiraciju svakome tko se u životu ikada susreo s problematikom straha i anksioznosti.
Osim vlastitog iskustva, knjiga se u drugom dijelu bavi s pitanjima poput: “Što je točno panični poremećaj? Kako se manifestira i zašto? Te isto tako objašnjava uzroke ove problematike i daje primjere kada se, na koji način i radi čega sve javljaju panični napadi. Isto tako nalazimo čitavo jedno poglavlje posvećeno Agorafobiji koja je vrlo česti pratitelj anksioznog i paničnog poremećaja.
Na kraju svega, u knjizi su ponuđene brojne tehnike samopomoći u vidu kognitivnih ili tjelesnih vježbi, vježbi disanja i meditacija. Promatrajući u cjelini, ova knjiga postaje neizostavno štivo i priručnik za svakoga tko se ikada osobno susreo s napadima panike kao i za nas koji želimo više znati o problematici koja je dijelom radi modernog ubrzanog načina života sve prisutnija među nama.
Ova knjigu možemo nazvati i svojevrsni forum za anksioznost i napade panike pošto sadrži vlastita iskustva i govori kroz njega.